Головна » Файли » Мої файли |
15.11.2011, 20:49 | |||
Мета: формувати у дітей уявлення про сім’ю як спільноту рідних людей, про приналежність кожного учня до певної сім’ї;виховувати в
учнів розуміння свого місця в сім’ї, учити шанувати й любити своїх батьків та інших
членів родини, надавати їм посильну допомогу у веденні домашнього господарства;
розвивати позитивне ставлення до рідної домівки; виховувати шанобливе ставлення
до свого роду. Обладнання: ілюстрації із зображенням родини, сімейні
реліквії, сімейні фотографії учнів, малюнок «Дерево роду», прислів’я на картках, гра
«Сонечко», сюжетні малюнки. Родина, родина – від батька
до сина, Від матері доні добра
передам. Родина, родина – це вся
Україна З глибоким корінням, з
високим гіллям. Хід уроку І. Організаційний момент. Учитель: Я
всміхаюсь сонечку! Учні: Здрастуй,
золоте! Учитель: Я
всміхаюсь квіточці! Учні: Хай
вона росте! Учитель: Я
всміхаюсь дощику! Учні: Лийся,
мов з відра! Учитель: Друзям
усміхаюся! Учні: Зичу
їм добра! Учитель: Тож
поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві, нашим гостям. Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним, якими ви бажаєте бути на
уроці? Діти: Активними,
уважними, розумними. ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів. 1.Загадка. Цифра ця усім говорить, Скільки днів до тижня входить. Поряд стане буква «Я». То це буде вже … «сім’я». 2.Побудова асоціативного
куща. На дошці прикріплена картка
- Діти, коли ви чуєте чи вимовляєте це слово, що ви уявляєте? Діти називають слова, вчитель будує на дошці
асоціативний кущ.
мама тато дід
дядько
сестра
дядькові
брат
діти тітка тітчині
діти ІІІ. Повідомлення теми і
мети уроку. - Як ви думаєте, хто становить родину? - Тато, мама, діти – це родина. - А що таке рідня? - Дід, баба, тітка, дядько, тітчині діти, дядькові діти – це рідня. А
рід – це вся рідня – теперішня і давнішня. Рід
від роду – то це вже народ. ІV.Засвоєння знань учнів. 1.Вступне слово вчителя. Родина посідає особливе місце у житті людини. Тато й мама дали вам життя, вони доглядали за
вами, коли ви були ще зовсім маленькими, співали вам колискову. Вони й зараз допомагають вам, турбуються, радіють
вашим успіхам і сумують через невдачі. Ваші батьки виховують вас, привчають вас до праці,
дуже люблять вас. Діти дуже схожі на своїх батьків, цю особливість
люди помітили у давні часи. Ви – обличчя родини. У кожного з вас є своє ім’я, ім’я по батькові,
прізвище. Ім’я своїй
дитині батьки обирають за бажанням, а батько дає своє прізвище, тому він голова
родини і продовжувач роду. До імені дитини додається ім’я по батькові. Якщо батька звуть Олександр, то донька буде Олександрівна,
а син – Олександрович. Ви повинні знати імена своїх батьків, імена
дідусів і бабусь, адже вони батьки вашого тата і мами. У них теж були батьки –
ваші прабабусі та прадідусі. Усі разом вони називаються родом. Рід – це рідня із давніх часів і до сьогодні. 2. «Дерево мого роду» - Розгляньте це дерево. Воно незвичайне (На дошці вивішується малюнок дерева) Листочки - це ви, діти; гілки – ваші тато, мама, дядьки й тітки; стовбур – це дідусі й бабусі; коріння – батьки ваших дідусів і бабусь (прабабусі і прадідусі). Кожен із вас може скласти дерево свого роду. Попросіть, будь ласка, допомоги у старших членів
своєї сім’ї. 3. Гра «Оживи дерево». - А хто з вас, діти, може зараз оживити це дерево,
тобто вказати на листочок, гілочку, стовбур або коріння і розповісти хто це в
вашій родині, як їх звуть? 4. Бесіда про родинні реліквії. У нашого народу є традиційна родинна мораль, тобто
правило: - діти, онуки повинні з повагою ставитися до
старших, своїх батьків. Допомагати
їм, піклуватися про них. У спадок від старших нам залишається не лише
мудрість, поради, але й речі, які вони зробили своїми руками або купили чи
одержали в нагороду. Такі речі стають родинними реліквіями. Дізнайтеся які родинні реліквії зберігає ваша родина: перший зошит,
щоденник, малюнки, грамоти, медалі. Родинні реліквії багато можуть розповісти про життя роду. V. Фізкультхвилинка. Встаньте діти, посміхніться. Землі нашій поклоніться За щасливий день вчорашній. І до сонця потягніться, Вліво – вправо нахиліться, Кругом себе поверніться. Раз – присядьте, Два – присядьте – І за парти тихо сядьте. VІ. Робота з підручником. 1. Читання тексту «Моя
родина». За автора читає вчитель, а за Улянку, Лесика, бабусю підготовлені діти. 2. Бесіда за змістом та
малюнками. - Скільки років виповнилось Улянці? - Який подарунок приготував їй Лесик? - Ким працюють батьки Лесика і Улянки? - Чи подобається вам професія тата і мами, бабусі
чи дідуся? - Хто хоче розповісти? 3. «Добери слова»: матуся – миленька, … татусь – рідненький, … бабуся – … дідусь – … 4. Виразне читання вірша
«Мамине свято» після самостійної
підготовки. VІІ. Гра «Любов у серці». - Сядьте вільно, розслабтесь, закрийте очі. Уявіть
собі, що ви стали зовсім маленькими, сидите у мами на колінах. Вам зручно,
спокійно, затишно. - Які слова спадають вам на думку? ( Звучить музика ) Діти заплющують очі. Під звуки цієї ніжної мелодії уявляють свою маму і
подумки складають їй побажання. Гра «Мікрофон» - Які слова вам спали на думку? VІІІ. Узагальнення та систематизація знань. 1.Бесіда про стосунки в родині. Одна із головних заповідей Біблії говорить: «Поважай батька й матір». Ніжна й ласкава мама завжди приголубить, а сильні
руки батька підтримають вас. Щодня ви приходите зі школи додому, де вас
нетерпляче чекає ваша родина – мама, тато, бабуся, дідусь, сестра або брат. Необхідно турбуватися про свою родину, оберігати
її. Таку родину можна назвати щасливою, тому що вона,
як сонечко огортає кожного своєю любов’ю, турботою. У такій родині один за всіх і всі за одного. 2. Фізкультхвилинка – «Пальчики» 3. Робота в парах. Обговорення сюжетних малюнків. - Хто по-справжньому піклується про
своїх близьких? Поставте «+» біля цих малюнків і
поясніть чому? 4. Гра «Щаслива родина» - Діти! А зараз ми намалюємо промінці до нашого «сонечка» -
Хто
готує в сім’ї обід? -
Хто
ремонтує телефон? -
Хто
застеляє своє ліжко? -
Хто
може відремонтувати черевички? -
Хто
витирає пил з меблів? -
Хто
складає іграшки? -
Хто
допомагає мити посуд? -
Хто
дбає про свійських тварин? -
Хто
обшиває родину? -
Хто
поливає квіти? -
Молодці!
Подаруйте своїм рідним це сонечко. 5. Робота з прислів’ями. Лихо і радість
бувають у кожній родині, але головне – гідно виходити зі скрутного становища,
мирно розв’язувати конфліктні ситуації. Для цього потрібна життєва мудрість. Саме цієї
мудрості вчать нас народні приказки і прислів’я. Наприклад: 1)
Нащо й кращий клад, коли в сім’ї лад. - Як ви розумієте це прислів’я? 2)
Бабине слівце – плідне зеренце. - У кого з вас є
бабусі? Чи
прислухаєтесь ви до бабусиних слів?
Чому ви це робите? 3)
Який рід, такий плід. А зараз, працюючи в групах, ви складете прислів’я з окремих слів
і поясните, як ви їх розумієте? 1)
Таткова хата усім багата. 2)
Без гілок – не дерево, без діток – не сім’я. 3)
Яке коріння, таке й насіння. Підсумок роботи в групах. Найшвидше
виконала роботу група дітей … ряду. Але краще
пояснили, як розуміють прислів’я діти … ряду. ІX. Підсумок уроку. Дерево гине без кореня. Чому? Тому, що
завдяки корінню воно одержує необхідні для життя речовини. У кожного народу є
своє коріння – його минуле, традиції, звичаї, пісні. Рідня кожного з
вас – частинка народу. І тому, вивчаючи історію свого народу, продовжуючи його
традиції, ви скріплюєте коріння нашого народу. А тепер візьміть
ліву долоньку, вона ближче до серденька, покладіть на неї ті знання, добро і
любов, які у вас є. А тепер візьміть праву долоньку і покладіть на неї ті
знання, які ви отримали сьогодні. З’єднайте разом ваші долоньки і покладіть
все до своєї душі. І пам’ятайте: завжди
перемагають добро, краса і любов. Залишайтесь
добрими, красивими і любіть своїх ближніх. Ви сьогодні добре
працювали на уроці, тому у кожного на ракеті з’являється ще одна зірочка. | |||
Переглядів: 1534 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |